Prispejte – Support

ADVENTURE_PROOF_BEANIES

* THRIFT STORE*   OLD SWEATER OR BLANKET * CROCHET * COLOURS * FUN * TRAVEL DONATION *

( Instagram: Adventure_proof_beanies)

Většina z vás ví, že jsme se rozhodli vydat se na cestu z Alasky do Argentiny ( kdo to nevěděl, tak to teď zjistil 😉 Už jsme na cestě 7 měsícu a dostat úplně na jih, jeste nejakou dobu potrva. Proto jsme se rozhodli začít háčkovat cepky a přivydělat si nějakou tu kacku po cestě. Začali jsme skupovat staré svetry a deky ze sekacu, které mají super barvy a po večerech je parame a zase namotavame do klubek…takže recyklujeme a držíme staré vlny při životě ;)) Během cesty hackujeme a kombinujeme barvy, které máme po ruce a některé cepky doladíme i bambuli. Vytvořili jsme si vlastní štítky s logem a to dodalo naším kuliskum šmrnc. Po ceste jsme stacili rozdat vice nez 60 kulisku. Pro ty v vás, kteří by nás chtěli finančne podpořit a získat kulisek vyplnte fomrular nize a my se vam ozvem.
Most of you know that we decided to go on a trip from Alaska to Argentina (who did not know, knows now;) We’re on the road for almost 4 months but driving all the way south will take some time.That’s why we decided to crochet beanies and earn extra money on the way. We started buying up old sweaters and blankets from thrift stores that have great colors and on the evening we unraveled them and turn into balls … so we recycle and we keep the old wool alive;)) During the driving (Venca is the main driver), I crochet (because I am faster) and combine colors that I have at hand, and give some of the beanies crazy pom-pom. We created custom labels with the logo and it gave our beanies something special. We already managed to give away more than 60 beanies. For those of you who would like to support us and get the beanie fill up the form below and we will get in touch 

 • Je možné si vybrat z toho, co je již u háčkované nebo si říct o vlastní kombinaci barev ( když je zrovna budu mít;)
 • Příspěvek na cestu můžete poslat přes PayPal (nebo na český účet) až po obdržení kulisku. Prosíme minimálně o uhrazení částky za poštovné a cokoliv navíc je příspěvek na cestu (poštovné do Evropy mezi 10-15$)
 • Po obdržení zásilky bychom rádi viděli nějaké fotky Vas a kulisku….
 • A pokud nas chcete podporit ale nepotrebujete kulisek, napiste nam a my vam muzeme poslat alespon pohled.
 • It is possible to choose from what we have right now, or to ask for your favorite combination of colors (if we have them;)
 • Travel donation can be sent via PayPal (or on Czech account) after receiving beanie. Please cover the postage at least. Anything extra is a travel donation (postage to Europe 10-15 $)
 • After you receive the beanie we would love to see some photos of you with it…. ☺
 • And if you want to support us but do not need beanie, email us and we can send you a postcard at least.
 • [contact-form-7 404 "Not Found"]

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *